لگو سایت خانه کهربا
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

ستاره چیست ؟

دسته بندی ها : اخبار سایت 22 اردیبهشت 1399 سر دبیر 117 بازدید
9027329 995 250x250 - ستاره چیست ؟

ستاره چیست ؟

نمای کلی از ستارگان

مقدمه – نخست

همه ما موجودات آفریده و خلقت خداوند هستیم و خداوند بزرگ و بلند مرتبه فرصت زندگی و رشد و ترقی کردن را به همه ما داده است و این در هر موجود متغیر است اما نکته ای که میان ما و تمامی موجودات این جهان هستی وجود دارد فانی بودن هست همه ما یک روزی به دنیا آمدیم و روزی هم از دنیا خواهیم رفت , این نکته در مورد ستارگان نیز صدق میکنه علاوه بر این آنها مانند ما دوران جنینی , کودکی , جوانی و پیری دارند و بعد از گذشت سالیان دراز آنها نیز از بین میروند یا میمیرند !

مقدمه در حالت کل
ستارگان نیز مانند دیگر موجودات فناپذیر روزی به دنیا می ایند و روزی از دنیا میروند , سیر تکاملی آنها از دوران جنینی شروع و به کودکی , جوانی و پیری ادامه پیدا میکنه . پژوهشگران اخترفیزیکدانان براین باورند که در کهکشان ها و حتی کهکشان های راه شیری ستارگان نوزاد بسیاری وجود دارد ,  آنها بر این باورند این سیر تکاملی آنها تخریب و محصول نهایی هر ستاره ارتباطی مستقیم با جرم خود دارد , در واقع میتوان گفت سرنوشت نهایی یک ستاره تا چه مرحله ای از زندگی خواهد رفت به جرم ستاره بستگی دارد .
هرستاره برای پخش انرژی و یا نور خود نیازمند نیروی خاصی است که از طریق ماده خود تامین میشود , شکل ظاهری آنها مانند یک گوی عظیمی است که توسط گازهای بسیار گرم محصور شده , البته گرما در سطح ستارگان بسیار بسیار زیاد است و همین موجب میشود تا وجود هرگونه ماده و مایعی در ستارگان عملا غیر ممکن به نظر برسد , گازهای درون ستارگان بسیار عظیم تر از گازهای موجود بر سطح زمین است , ستارگان در فضا پیوسته درحال حرکت هستند اما به دلیل وجود فاصله فوق طولانی بین ستارگان و سطح زمین عملا امکان مشاهده این تغییر حرکتی در موعقیت آنها نیست و درواقع میتوان گفت آنها در طول ده ها هزار سال تغییری در موعقیت فعلی خود از سطح زمین نداشته اند , و همین موضوع باعث شده تا نام ثوابت نیز به آنها اطلاق گردد .

مقدمه توصیف نویسنده

ستاره گوی اسمانی درخشانی و بسیار داغی است که متشکل شده از پلاسماست و انسجام خود را از طریق نیروی گرانشی خود حفظ میکند . نزدیک ترین ستاره شناسایی شده به زمین بترتیب ستاره های خورشید و پروکسمیا قنطورس هستند .
بیشتر ستارگان کهکشان راه شیری در شب با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستن اما عملا دیدن ستارگان خارج از کهکشان راه شیری غیر ممکن است و بیشتر آنها نیز توسط قویترین تلسکوپ ها قابل رویت نیستند .
انرژی ستارگان در مرکز انه شکل میگیرد و از نواحی مرکزی خود میگذرد و به اطراف میتابد .
اخترشناسان باببرسی حرکت ستارگان در فضا , درخشندگی انها و با طیف بخش نجومی میتوانند جرم , سن , ترکیبات شیمیایی ستاره و سایر ویزگی های آنها را به دست آوردند .
فرآیند زندگی یک ستاره به جرم ان بستگی دارد و تعیین کننده مراحل تکامل و سرنوشت نهایی ان است .

مقدمه تکمیلی

 

 1. آیا تا کنون بواژه رمبش گرانشی ؟
                 رمبش گرانشی به فروریختن یک جسم به درون خودش بر اثر نیروی گرانشی خودش گفته میشود
 2. آیا تا به حال درباره سحابی چیزی شنیده اید ؟
                 توده ابرهای عظیمی از غبار , گاز ها و پلاسما هست که در فضاهای میان ستاره ای وجود دارد , در واقع سحابی ها محل تولد ستارگان است .
 3. آیا با همرفت اشنایی دارید ؟
 4. آیا میدانید غول سرخ چیست ؟
 5. آیا میدانید کوتوله سفید
 6. آیا میدانید ستاره نوترونی
 7. آیا میدانید سیاه چاله

حال اینگونه ادامه میدهم ;
عمر یک ستاره از رمبش گرانشی یک سحابی آغاز میشود که عمد عنصر ان را هیدروژن تشکیل میدهد به همراه هلیم و عناصری دیگر , وقتی چگالی هسته ستاره به اندازه کافی میرسد , هیدروژن در فرایندی پایدار توسط همجوشی هسته ای به هلیم تبدیل میشود و انرژی فراوانی را تولید میکند که سایر قسمت های ستاره این انرژی را از طریق فرآیند های تابش و انتقال گرما توسط حرکت توده مولکول ها در سیالات به بیرون انتقال میدهند که به این عمل همرفت گویند .
فشار داخل یک ستاره از فروریختن آن به داخل جلوگیری میکند .
وقتی سوخت هیدروژن ستاره به پایان میرسد اگر جرم آن حداقل 4/0 بار بزرگ تر از خورشید باشد , منبسط شده و تبدیل به یک ستاره بزرگ و درخشان میشود که در مرحله دوم عمر خود به سر میبرد که همجوشی هسته ای در لایه های بیرون این ستاره انجام میگیرد در واقع به این نوع از ستارگان غول سرخ گویند .
پس از این مرحله ستاره به مرحله تباهندگی رسیده و بخشی از جسم خود را در فضا دفن میکند , که بعد ها برای تشکیل ستارگان جوان با عناصر سنگیتر به کار میرود .
هسته ستاره نیز به بقایای ستاره ای تبدیل میشود که ممکن است کوتوله سفید , ستاره نوترونی و یا در صورت کافی بودن جرم به یک سیاه چاله تبدیل میشود .

نحوه شکل گیری ستارگان

حتما تا حال در مورد نظریه بیگ بنگ مقالات زیادی خوانده اید و در رابطه با چگونگی آن و انبساط جهان آشنا هستید البته شما میتوانید به مقاله تنظیم شده توسط تیم نویسندگان خانه کهربا سر بزنید و در رابطه به آن بیشتر و بهتر بدانید ;

مقاله کیفیت و چگونگی بیگ بنگ

در نظریه انفجار بزرگ آمده است که گوی آتشین حاوی هیدروژن و هلیوم بوده است , که در اثر انفجار بصورت گاها و گرد و غباری در فضا که بصورت پلاسمای فضایی تشکیل شده از ذرات بسیاری از جمله الکترون ها , پروتونها و نوترونها و نیز مقداری یودهای هلیوم به بیرون از انفجار تراوش کرد , که با گذشت زمان و تراکم این ماده ها در برخی سحابی ها شکل میگیرند که این مواد متراکم از بسیاری از این توده های عظیم گازی را بوجود شکل دادند که به آن ها پیش ستاره میگویند , با گذشت زمان به ستاره تبدیل شدند .
بسیاری از این توده ها توسط نیروی گرانشی و گریز از مرکز بزرگ و کوچک میشوند , که اگر نیروی گرانشی غالب باشد فروریزش ستاره مطرح میشود و اگر نیروی گریز از مرکز غالب شود متلاشی شدن ستاره و شکل گیری اقمار و سیاره ها شکل میگیرد .
روشنایی ستاره

وقتی از سطح زمین به اسمان مینگریم شاهد نورهایی از ستارگان و دیگر اقلام از آسمان هستیم به میزان نور و انرژی ای که از ستارگان بر سطح زمین میتابد روشنایی ستاره میگویند , ستارگان از نظر روشنایی به شش دسته تقسیم میشوند که بر اساس فرمولی در طبقه بندی ها مختلف قرار میگیرند که به آنها قدر میگویند که در حالت کلی قدر یک ستاره را میتوان به عنوان بخش نگاریتمی آن از روشنایی نامید , قدر ها درواقع وسیله اندازه گیری ستارگان به حساب می آیند یعنی هر وسیله ای که برای آشکارسازی نور به کار میرود دارای حساسیت طیفی است پس طبق گفته ها روشنایی هر جسم وسیله اندازه گیری دارد , و اینگونه قدر های مختلفی داریک که یکی از آنها قدر دیدگان  و دیگیری قدر عکسبرداری است .
روشنترین ستاره ها دارای قدر اول هستند و کم نور ترین آنها در رده ستارگان قدر ششم هستند , البته ستارگان دیگر قدری ما بین 1 تا 6 دارند .

طیف ستارگان

زمانیکه در حال مطالعه کیفیت ستارگان هستیم شاهد اختلاف فاحشی بین آنها میشویم , از آنجایی که در ستارگان وجود هر خط سیاه در طیف ستارگان نشانه وجود یک عنصر شیمیایی متمایز در اتمسفر آن است . ممکن است به نظر برسد اختلاف زیاد در طیف ستارگان بخاطر اختلاف در مواد شیمیایی تشکیل دهند بافت ستارگان باشد اما واقعیت این نیست , زیرا اختلافی که در طیف ستارگان وجود دارد بخاطر دمای موجود در ستارگان است , زیرا ستارگان داراری دماهای متفاوتی هستند که طیف هرکدام از آنها نیز متفاوت است .

اندازه گیری دما ستارگان

در زمین انسان ها برای اندازه گیری دما انواع مختلف چیز ها از دماسنج های مختلفی استفاده میکنند که این روش برای ستارگان عملا غیرقابل انجام است و در مورد ستارگان امکان اندازه گیری دما توسط دماسنج وجود ندارد یا به طور خلاصه تر میتوان گفت امکان اندازه گیری دمای جنبشی وجود ندارد , زیرا نمیتوانیم ترمو متر را در قسمت های مختلف ستاره قرار داده و این دما را اندازه گیری کنیم , از طرفی لایه های مختلف ستارگان دارای دمایی مساوی نسبت به هم هستند و هرچه از طرف لایه های خارجی به طرف مرکز حرکت کنیم دمای آن بیشتر میشود بنابراین تعیین دمای منحصر به فرد که مربوط به هر لایه از ستاره باشد عملا غیر ممکن است .

اندازه گیری فراوانی عناصر در ستارگان

درحالت کل مشاهده خطوط طیفی مربوط به یک عنصر در طیف یک ستاره دلیل بر وجود آن عنصر در اتمسفر آن ستاره است و غیر این ممکن نیست یعنی عدم حضور خطوط طیفی یک عنصر در  طیف یک ستاره دلالت بر عدم وجود آن عنصر در اتمسفر ستاره ندارد , زیرا علاوه بر حضور یک عنصر لازم است که شرایط فیزیکی مانند دما و فشار  برای تشکیل خطوط طیفی آن عنصر برقرار باشد , تا بتوانیم خطوط طیفی آن عنصر را مشاهده کنیم .
با شرایطی که شدت خطوط جذبی بستگی به فراوانی آن عنصر دارد , پس میتوانیم از روی شدت خطوط طیفی , فراوانی عناصر را در ستارگان تعیین کنیم .

جرم ستارگان

اطلاعات مربوط به جرم ستارگان از مسائل بسیار مهم به شمار میرود , که تنها برای تخمین جرم یک ستاره در دست داریم آن است که حرکت جسم دیگیری را که بر آن دوران میکند مطالعه قرار دهیم , ولی فاصله عظیمی که بین ما و ستارگان وجود دارد مانع از آن میشود تا بتوانیم سیارات متعلق به همه آنها را ببینیم و حرکت آنها را مورد مطالعه قرار دهیم , عده بسیار زیادی ستاره وجود دارد که جفت جفت زندگی میکنند که آنها به منظومه های مزدوج یا دو ستاره معروفند .
در چنین حالات باید حرکت نسبی هر یک از دو ستاره مزدوج مستقیما مطالعه شود , تا از روی گردش آنها میزان جرم نسبی هر یک بدست آید . در حصور ارتباط میان جرم و نورانیت ستارگان , نخستین بار به وسیله سرآرتور  ادینگتون اظهار شد که نورانیت ستارها تابع میعنی از جرم آنها دارد و این نورانیت با زیاد شدن جرم به سرعت ترقی میکند .
انرژی ستارگان

انرژی پتانسیل گرانشی

میشود فرض را بر این گذاشت که خورشید یا ستارگان درحال تراکم تدریجی هستند  و اینگونه انرژی پتانسیل گرانشی خود را بصورت انرژی الکترومغناطیسی به محیط اطراف تابش میکنند .

انرژی حرارتی

اینگونه فرض میشود که ستارگان و خورشید اجرام بسیار داغ آفریده شدند و با تابش خود به محیط اطراف در حال سرد شدن هستند .

انرژی هسته ای

اینگونه به حساب می اید که در ستارگان با هسته های سبک تر همجوشی کرده و انرزی ازاد شده در این همجوشی منبع انرژی ستارگان را تامین میکند , یا اینگونه است که در ستارگان با هسته های سنگینتر از طریق واپاشی به هسته های سبکتر تبدیل شده و انرژی آزاد شده از این واپاشی ها انرزی ستارگان را تامین میکند .

مرگ ستارگان

سه روش برای مرگ ستارگان وجود دارد .

 1. ستارگانی که جرم آنها 1.4 برابر جرم خورشید است ;
  این دست از ستارگان در نهایت به کوتوله های سفید تبدیل میشوند ,
 2. ستارگانی که جرم بیشتر از 4 برابر جرم خورشید است ;
  در نهایت به ستارگان نوترونی و به سیاه چاله تبدیل میشوند ,
 3. ستارگانی که بیشتر از 1.4 و کم تر از سه برابر جرم خورشید هستند ;
  به ستاره نوترونی تبدیل میشوند , و ستارگانی که کم تر از سه برابر جرم خورشید دارند در نهایت به سیاه چاله تبدیل میشوند , سیاه چاله اخرین مرحله از مرگ ستاره است .

دیر یا زود سوخت هسته ای ستارگان به پایان میرسد و در این صورت ستاره با تراکم خود بر انرژی گرانشی غالب امده و این تراکم یا رمیش تا تبدیل شدن الکترونهای ازاد ستاره به الکترونهای دژنره ادامه پیدا میکند . که در این صورت ستاره به یک ستاره کوتوله سفید تبدیل شده است , برخی از ستارگان از طریق انفجارهای ابرنواختری به ستارگان نوترونی تبدیل میشوند .

سر دبیر

بنیان گذار مجموعه کهربا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال کهربا

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  وب سایت پژوهشی کتابخانه کهربا | مرکز تخصصی تولید محتوا

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!

  0