لگو سایت خانه کهربا
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

کهکشان چیست ؟

دسته بندی ها : اخبار سایت 22 اردیبهشت 1399 سر دبیر 121 بازدید
10517692 983 250x250 - کهکشان چیست ؟

کهکشان چیست ؟

مقدمه پیش گفتار نویسنده

با سلام خدمت شما بازدید کننده گرامی از اینکه وب سایت کتابخانه کهربا را برای انجام پژوهش خود انتخاب کرده اید سپاسگزاریم . لازم دانستم قبل از اینکه شما به مطالعه مقاله بپردازید چند کلمه ای را با شما همراه شوم , همانطور که مستحضرید مقاله در رابطه با موضوع کهکشان است و ما سعی کردیم این مقاله را در قالب چند زیر مقاله تقسیم کنیم تا بتواینم محتوایی کاربردی تر ارائه دهیم .

این مقاله مانند اکثر مقالات دیگر وبسایت کهربا دارای پیش نیاز هایی هست تا در طول مطالعه مقاله دچار سردرگمی نشوید و به قل معروف درک آن آسان تر از آب خوردن برای شما شود . البته این رو هم باید عرض کنم که این پیشنیاز ها صرفا در زمانی کارایی پیدا میکنند که شما در حال جمع آوری اطلاعاتی در زمینه مورد نظر خودتان هستید و در غیر اینصورت میتوان به راحتی از آن گذشت مخصوصا اگر شما فقط برای مطالعه عادی وارد این صفحه شده اید .
در آخر از شما دوست عزیز خواهش میکنم نظر و پیشنهاد خودتان و صد البته انتقاد و یا اگر نظر بر اصلاح قسمتی از مقاله یا به کل آن داریدرا در زیر این مقاله در قسمت نظر ها یا به صورت ایمیل برای ما ارسال کنید .

باتشکر از انتخاب شما / سرپرست نویسندگان سهرابی

 • پیشنیاز های مهم
  • سامانه
  • ستاره و بقایای ستاره ای
  • گازها و گرد و غبار ( ابر ) های میان ستاره ای
  • ماده تاریک
  • نیروی گرانشی
  • جرم و مرکز جرم
  • سیاه چاله
  • غول سرخ
  • کهکشان کوتوله
  • کهکشان راه شیری
  • ریخت شناسی

پیشینه و واژه یابی نام

در ذهن خود شب‌هایی صاف و کاملا تاریک را تجسم کنید که وقتی به آسمان مینگرید نواری که از نظر ظاهری شبیه به ابر هست و تعداد بسیار زیادی ستاره‌های کوچک نزدیک به هم در آسمان قابل مشاهده است که در گذشته به آن کهکشان میگفتند . امروزه نام کهکشان برای اشاره به هر یک از گروه‌های بزرگ از ستارها که مانند جزیره‌های دور از هم در عالم قرار گرفته‌اند به کار می‌رود . در گذشته برخی از جرم های آسمانی غیرستاره‌ای به عنوان سحابه های مارپیچی شناخته میشدند . بعد ها مشخص شد این جرم ها در واقع توده های بزرگی از ستاره ها هستند , بعد از آنکه به مرور زمان و پیشرفت روز افزون علم ستاره شناسی و فاصله واقعی این جرم ها مشخص شد , ان ها را جهان های جزیره ای نامیدند , بعد از گذشت مدتی از این نظریه واژه جدیدی بنام کائنات برای اشاره به تمام عالم هستی به وجود آمد و تا مدت ها مورد استفاده قرار میگرفت که این نام هم بعد از مدتی از میان رفت و جرم های مذکور به واژه کنونی یعنی کهکشان نامیده شدند .

البته مولف و بنیانگذار لغت نامه دهخدا مرحوم آقای علی اکبر دهخدا در رابطه با نام کهکشان در لغتنامه خود علت نامگذاری را اینگونه بیان میکند : ( به آن کهکشان گویند چون مثل این است که شما ریسمانی را به دور  دسته ای از کاه ببندید و بر زمین رنگ آلود بکشید و خط هایی از آن بوجود آید )  .

تعریف کلی کهکشان

کهکشان به مجموعه ای بزرگ که بطور کلی متشکل شده از سامانه ستاره ای و همچنین ابرهای میان ستاره ای و ماده تاریک است که توسط نیروی گرانشی گرد هم آمده اند . به این مجموعه های بزرگ سامانه یا منظومه گویند . کهکشان ها به دور نقطه ای مشخص که گویی همه جرم کهکشان در آن نقطه متمرکز است در حال گردش هستند , در واقع میتوان گفت کهکشان ها در حال گردش به دور مرکز جرم خود هستند .

کهکشان ها به طور یکدست در فضا پخش نشده اند , بلکه بیشتر آن به صورت توده های بزرگری از ماده در نقاط مختلف تجمع پیدا میکنند . این پراکندگی نامنظم بی حکمت نیست زیرا هم در تعیین صورت ظاهری کهکشان ها و هم در مشخص کردن نحوه به تکامل رسیدنشان بسیار مهم است .

حجم و اندازه کهکشان

کهکشان‌ها از نظر بزرگی و تعدا ستاره‌ها دارای طیف گسترده‌ای هستند , کوچکترین کهکشان ها دارای پهنایی برابر با چند صد سال نوری هستند و شامل چند صد میلیون ستاره هستند , بزرگترین کهکشان ها تا 3 میلیون سال نوری پهنا دارند و شامل بیش از صد تریلیون ستاره هستند .

به کهکشان هایی که دارای فقط چند میلیارد ستاره باشد کهکشان کوتوله گفته میشود .

اکثر کهکشان‌ها قطری بین 1000 تا 000,100 پارسک دارند ( هر پارسک هر پارسک معادل 31 تریلیون کیلومتر میباشد ) .

چگونگی شکل گیری کهکشان و تکامل آن

جهان از یک وضعیت بسیار فشرده آغاز شد و در گذر زمان گسترش یافته است ( در اینجا منظور نویسنده بیگ بنگ یا مه بانگ است ) .

اگر در زمان به عقب برگردیم به نقطه ای میرسیم که درآن قوانین فیزیکی شناخته شده تا به امروز دیگر کارایی خود را از دست میدهند و به این نقطه تکنیگی گویند که نقطه پیدایش جهان یا گیتی است . بر اساس اندازه گیری های انجام شده جدید این لحظه تقریبا 8/13 میلیارد سال پیش رخ داده است . بنابر این میتوان سن جهان را چیزی حدود 9/13 میلیارد تخمین زد . بعد از گسترش اولیه جهان به اندازه کافی سرد شد که امکان پیدایش ذرات کوچک تر از اتم یا ذرات زیراتمی و بعدها اتم های ساده شکل گرفتند .

بهم پیوستن ابرهای غول پیکر از عناصر اولیه بر اثر نیروی گرانش باعث پیدایش ستارگان و کهکشان ها شد . نظریات حاکی از آن است که گرانش ماده تاریک نیز موجب شکل گیری کهکشان‌ها شده است

خوشه‌بندی و درهم‌آمیختن راهی است که کهکشان‌ها از این طریق بر جرم خود می‌افزایند و همچنین تعیین‌کننده ساختارشان نیز می‌باشد . همانطور که گفتیم کهکشان ها در جهان هستی با سرعت زیادی در حال حرکت هستند و گاهی که دو کهکشان نزدیک به هم می شود نیروی جاذبه آنها سبب کشیده شدن کهکشان ها به سمت همدیگر و ادغام آنها با هم می شوند .

انواع کهکشان

 • ­­­­­­­­­کهکشان نامنظم
  این نوع کهکشان هیچ شکل خاص و یا ساخاتر نظام مندی ندارد در واقع این نوع کهکشان ها هیچ گونه تقارن یا ساختار مشخصی ندارند . البته این نوع کهکشان یکی از انواع اصلی کهکشان ها به شمار میرود و بالغ بر 20 درصد از کل کهکشان های تا به حال کشف شده از این نوع هستند .
  کهکشان نامنظم در مواردی خاص تشابه نزدیکی با کهکشان مارپیچی دارد , به عنوان مثال از نظر ترکیب ستاره ای به کهکشان مارپیچی نزدیک است و مانند آنها در حال چرخش است اما با این تفاوت که در ساختار آن بازوهای مشخصی وجود ندارد .
  یکی از نکات قابل توجه در کهکشان نامنظم جوانی آن است یعنی دارای یک ترکیب ستاره ای جوان است که بیشترین میزان نور  روانه شده از آن را تشکیل میدهد , البته میزان قابل توجه ای از آن برمیگردد به ابرهای نورانی که ترکیب این دو در کنار هم ایجاب کرده که این کهکشان 10 برابر بیشتر از ستاره خورشید درخشندگی داشته باشد .
 • کهکشان مارپیچی
  این کهکشان از مقادیر زیادی توده گاز و غبار تشکیل شده است که به صورت صفحه ای تغریبا تخت مانند شباهت دارد , که ساختاری کم و بیش مارپیچی دارد . کهکشان مارپیچی یکی از سه کهکشان اصلی کیهان به شمار میرود .
  ستارگان این کهکشان معمولا در یک دستگاه چرخان قرار دارند , که مرکز آن به یک برآمدگی کره  تشابه دارد . در مرکز آن سیاه چاله ای بنام ابرپرجرم وجود دارد . محدود جرم این کهکشان بین یک میلیارد تا هزار میلیارد برابر جرم ستاره خوردشید متغیر است , علت درخشندگی و آشکار بودن بازوها این است که آنها محل تولد ستاره های جدید داغ و آبی هستند , اما هسته این کهکشان قرمز دیده میشود که مشخصا بخاطر وجود ستاره های پیر در نواحی مرکزی آن است .
 • کهکشان مارپیچی میله ای
  درگذشته کهکشان های مارپیچی و مارپیچی میله ای به عنوان دو گونه جداگانه به شمار میرفتند اما امروزه ستارشناسان آنها را همانند هم میدانند . ستارگان در این کهکشان توده مرکزی نه بصورت یک کره بلکه در یک توده خطی و کشیده یا میله ای شکل قرار دارند . کهکشان میله ای دارای یک هسته برآمدگی میانه ای کشیده شده و میله ای شکل است , هم زمان با چرخش هسته این طور به نظر میرسد که از هر طرف هسته یک بازو نیز میچرخد . در این کهکشان ها بازوها نه از مرکز بلکه از انتهای میله شروع میشوند . میله هم حرکت ستارگان را تحت تاثیر قرار میدهد و هم ترکیب شیمیایی مواد تشکیل دهنده کهکشان را , ستاره های تشکیل دهنده میله را معمولا ستاره های پیر تشکیل میدهند .
 • کهکشان بیضوی
                 این کهکشان معمولا از ستارگان پیر تشکیل شده دارای توده های گازی برای تولید ستاره های جدید نسیتند و از لحاظ تعداد رایجترین کهکشان های گیتی است . از نظر شکل , این کهکشان ها به بیضوی شکل و کره ای متغییر هستند و شکل هایی بین کروی و بیضوی شکل هم دیده شده اند . برعکس ستارگان دیگر که پرتو نور آبی از ستارگان کم عمر خود منعکس میکنند کهکشان های بیضوی زرد رنگ دیده میشوند . علت آن ساخته شدن ستاره ها در این کهکشان است که نتیجه همه نوار آنها از ستاره های غول سرخ ( یک ستاره بزرگ و درخشان است که در مرحله دوم عمر خویش به سر میبرد ) که دارای عمر زیادی هستند به دست می آید .
  معمولا دارای 3 محور هستند و اندازه نیز متفاوت است بنابراین شکل خاص آنها انعکاسی از مدار ستارگان آن میباشد نه ناشی از یک حرکت واحد . تعیین شکل واقعی آن که یک کهکشان بیضی هست یک کار عملا ناشدنی هست زیرا باید یک دور کامل بر دور این کهکشان بیضوی شکل چرخید تا بتوان شکل هندسی و سه بعدی آن را طراحی کرد .

از اینکه تا اینجا با مقاله کهکشان همراه بودید سپاسگزاریم , شما در صورت ادامه پژوهش در این باب میتوانید به مقاله کهکشان قسمت دوم مراجعه کنید .

کهکشان چیست ؟ ( قسمت دوم )

لیستی از مقالات مرتبط با این موضوع رابرای دسترسی سریع شما عزیزان در زیر گردآوری کرده ایم .

مجموعه مقالات کهکشان نامنظم

مجموعه مقالات کهکشان مارپیچی

مجموعه مقالات کهکشان مارپیچی میله ای

مجموعه مقالات کهکشان بیضوی

مقاله تشکیل ساختار

مقاله شکل گیری و تکامل کیهان ها

مقاله جسم سیاه

مقاله تابش زمینه کیهانی چیست

همگن چیست

مجموعه مقالات کهکشان و فضا در ادیان

سر دبیر

بنیان گذار مجموعه کهربا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال کهربا

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  وب سایت پژوهشی کتابخانه کهربا | مرکز تخصصی تولید محتوا

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!

  0